Medycyna to potężna nauka, ale jeszcze nie wszechmocna. Lekarze wiedzą, jak leczyć choroby układu krążenia, wirusowe zapalenie wątroby typu C czy przeszczep nerki, ale nadal nie ma szczepionki na cukrzycę ani pigułki SARS. Jednocześnie możemy zapobiec wielu chorobom. W Światowym Dniu Zdrowia przypominamy o prostych rzeczach, które chronią przed chorobami i przedłużają życie.
Zdrowy sen
Przynajmniej 7 godzin snu na dobę pomoże uniknąć cukrzycy, chorób układu krążenia, udaru, wysokiego ciśnienia krwi, przyrostu masy ciała i otyłości, zaburzeń układu odpornościowego, zdrowia psychicznego, depresji. Należy pamiętać, że młodzież i osoby z chorobami przewlekłymi powinny spać 8-10 godzin dziennie, a dzieci w każdym wieku – od 9 do 17 godzin.
Prawidłowe odżywianie Twoje zdrowie i oczekiwana długość życia zależą od tego, co i jak jesz. Główne zasady zdrowego odżywiania:
Kontrola kalorii i wagi żywności. Codzienne spożycie zdrowej żywności z różnych grup (warzywa i rośliny strączkowe; owoce i jagody; produkty pełnoziarniste; chude mięso i drób, ryby, jaja, orzechy i nasiona; mleko, jogurt, sery, przeważnie o umiarkowanej zawartości tłuszczu); mniej soli, cukru i tłuszczu;
Dieta optymalna (śniadanie w pierwszym po przebudzeniu, obiad i kolacja nie później niż trzy godziny przed snem; przerwa między głównymi posiłkami nie przekracza trzech i pół – czterech godzin; w ciągu dnia jedna lub dwie przekąski).
Ponadto zalecamy picie dużej ilości płynów. Dawka płynów dziennie dla osoby dorosłej – 4% całkowitej masy ciała, czyli 2800 – 3000 ml / dobę przy masie ciała 70-75 kg. Człowiek może zaspokoić zapotrzebowanie na płyny, spożywając tylko wodę. Ale są też inne źródła płynów – płynna żywność, żywność i napoje. Należy pamiętać, że na wskaźniki zapotrzebowania na płyny wpływają różne czynniki – indywidualne cechy, poziom aktywności fizycznej i temperatura otoczenia.
Głównym sygnałem i kontrolerem przyjmowania płynów jest uczucie pragnienia. Ministerstwo Zdrowia opracowało zalecenia dotyczące zdrowego żywienia dorosłych i zachęca Ukraińców do przestrzegania prostych zasad, które pomogą im zachować zdrowie i żyć dłużej.
Aktywne życie
Zaledwie 30 minut ćwiczeń dziennie znacznie zmniejszy ryzyko udaru, cukrzycy i raka, wydłuży życie i jakość życia, poprawi nastrój i poczucie własnej wartości. Intensywność i czas trwania treningu powinny stopniowo wzrastać pod nadzorem lekarza.
Nawet poza treningiem bądź aktywny: wchodź po schodach, a nie do windy, idź do pracy pieszo lub przynajmniej zatrzymaj się wcześniej, spaceruj po parku i nie tylko. Eksperci zalecają siedzenie lub leżenie nie dłużej niż 4,5 godziny dziennie (oczywiście nie bierzemy pod uwagę snu nocnego). Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, rób przerwy i pięciominutowe rozgrzewki w ciągu dnia pracy.
Żadnego dymu papierosowego. Dym papierosowy wypełniający przestrzenie wewnętrzne zawiera ponad 4000 substancji chemicznych, z których co najmniej 250 jest szkodliwych, a ponad 50 powoduje raka. Od pierwszego dnia rzucenia papierosów Twój organizm zacznie się regenerować, a ryzyko chorób związanych z paleniem zmniejszy się. Zebraliśmy 5 powodów, dla których warto rzucić palenie.
Zaszczep się i zaszczep swoje dzieci.
Szczepienia to najskuteczniejszy sposób zapobiegania chorobom zakaźnym. Szczepionki ujęte w krajowym kalendarzu szczepień są kupowane na koszt publiczny i są udostępniane bezpłatnie. Kupujemy również szczepionkę przeciw błonicy i tężcowi dla dorosłych.
Rodzice proszeni są o zaszczepienie swoich dzieci zgodnie z harmonogramem szczepień i jak najszybsze uzupełnienie pominiętych szczepień, a lekarze są proszeni o zachęcanie pacjentów do szczepień ze względu na ich zdrowie. Nie wierz w mity o szczepieniach – zadbaj o swoje zdrowie.
Zapomnij o samoleczeniu. Reklamy telewizyjne, porady od przyjaciół, krewnych lub farmaceutów to złe recepty na zdrowie. Takie leki mogą nie tylko nie pomóc, ale także zaszkodzić. Jeśli martwisz się o swoje zdrowie, nie szukaj porady na forach – zgłoś się do lekarza!
Jest czas i okazja – szukaj prawdziwych informacji o metodach i sposobach leczenia swojej choroby, korzystając z międzynarodowych praktyk opartych na metodach medycyny opartej na faktach. Ale najpierw uzyskaj prawidłową diagnozę i zalecenia – od swojego lekarza.
Wybierz swojego lekarza. Ruszyła ogólnopolska akcja wyłonienia lekarza – terapeuty, pediatry lub lekarza rodzinnego. Specjalista, któremu powierzysz swoje zdrowie, nie tylko rozwiąże problemy zdrowotne, ale także doradzi w zakresie profilaktyki chorób i pomoże pozbyć się złych nawyków.